Kolik peněz má smysl si našetřit a jak s úsporami nakládat

Prasátko s Eury

Šetřením peněz nezbohatnete. Peníze ztrácejí hodnotu díky inflaci. Při inflaci 4 % bude mít uložená stovka za 5 let hodnotu pouze 81 korun. Je ale jasné, že nějakou rozumnou rezervu by člověk mít měl. Kolik peněz má smysl si našetřit a jak s nimi nakládat, abyste o ně nepřicházeli?

Spořením sice nezbohatnete, ale úspora peněz vám umožní udržet současnou úroveň bohatství. Neposune vás nahoru, ale pomůže vám nespadnout dolů! Úspory vám pomohou překonat problémy a otevřou vám příležitosti.

Kolik peněz našetřit?

Obecné pravidlo je mít na spořícím účtu peníze alespoň na 3 měsíce vašeho života. To znamená, že když teď přestanete vydělávat, máte dost peněz na pokrytí všech nákladů na příští 3 měsíce. Do toho patří náklady na bydlení, jídlo, energie, dopravu, splátky úvěrů, paušál na mobil… Projděte si své výpisy z účtu, ať nezapomenete na nic důležitého! Vynechat můžete cestování, zábavu, ale i investování.

Bohatší lidé mívají rezervu na 6 měsíců. Tím získávají svobodu. Netrápí je riziko výpadku příjmů, mohou využívat víc příležitostí a snadno ustojí i větší problémy.

Ideální výše vaší rezervy je čistě o vašem pocitu bezpečí, není žádné doporučené číslo. Při jeho stanovení nezapomeňte zohlednit potřeby vaší rodiny, stabilitu svého zaměstnání, své zdraví a svůj charakter. Jak často jste v minulosti potřebovali rezervu a kolik to bylo? Jaké výdaje vás v budoucnu čekají? Například jak staré máte doma spotřebiče? V jakém stavu máte auto?

Jak ušetřit peníze z výplaty, když mi na konci měsíce nikdy nic nezbyde?

Existuje jednoduchý trik. Říká se mu zaplať sám sobě. Spočívá v tom, že nejdřív zaplatíte sami sobě na úspory. Až potom budete platit ostatním, a to včetně nájmu nebo hypotéky! Je to tedy pravý opak toho, co spousta lidí dělá.
Metodě zaplať sám sobě se věnujeme v samostatném článku, přečtěte si ho!

Kolik peněz mám měsíčně dát na úspory?

Procentu úspor ku příjmům se říká spořící míra a podrobně se o ní dočtete na blogu Rozbité prasátko

Míra vhodná pro vás je podle toho, co od svých úspor očekáváte. Na vytvoření rezervy stačí relativně málo. Na cestování je to o něco víc, a pokud chcete investovat a získat finanční nezávislost, budete muset pěkně přitlačit.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen si do 2 tisíc korun zvládne odkládat každý měsíc stranou 47 % Čechů. Dalších 30 % lidí odkládá měsíčně mezi 2 a 5 tisíci korunami a asi čtvrtina Čechů pak dokáže odložit více než 5 tisíc korun za měsíc. 

Důležitá je pravidelnost! 

Pravidelné spoření menších částek má v dlouhodobém horizontu větší efekt než nepravidelné úložky větších částek. Vytvoříte si návyk, který se vám bude snadno dodržovat a budete se moci na své úspory spolehnout. Už jen tím, že budete vědět, kolik peněz budete kdy mít.

Jak s úsporami nakládat, aby je inflace požírala co nejpomaleji?

Finanční rezervu byste měli mít na spořícím účtu. Ten má sice úročení menší, než je inflace, ale typicky vyšší než běžný účet. Důležité je, že na spořícím účtu máte peníze k dispozici kdykoli a hned. Navíc vklady na spořících účtech jsou ze zákona pojištěné do výše 100 tisíc Eur

Investiční nástroje nejsou pro ukládání rezervy vhodné. Vzpomeňte si na epidemii koronaviru, kdy se skoro všechno najednou propadlo o desítky procent! Přitom přesně v takových dobách budete svoji rezervu potřebovat.

V krizové situaci také není vhodné sáhnout po úvěru. Když peníze nutně potřebujete, jste ochotni zkousnout mnohem horší podmínky. Poskytovatelé půjček to dobře vědí a dokáží toho využít nejen vyšší úrokovou sazbou!

Podobné příspěvky